Sık Sorulan Sorular

Sizden gelen sorulardan sadece bazıları. Daha fazlası için bizimle iletişime geçin!

Pedodonti Nedir?

Çocuk dişlerini konu alan diş hekimliği dalıdır.

Pedodontist kime denir?

Çocuk diş hekimi (Pedodontist) 5 yıl süren diş hekimliği eğitimin ardından dişlerin gelişimi ve problemlerinin çözümünün yanı sıra çocuk psikolojisi, büyüme-gelişimi ve çocuğa yaklaşım üzerinde 4.5 yıl eğitim almış uzman diş doktorlarıdır.

Çocuklar ilk diş kontrolüne ne zaman götürülmeli?

6-8 ayda ilk süt dişleri belli olmaya başlar.  Bu süreçte anormal bir durum yok ise ilk süt dişlerinin sürmeye/görünmeye başlamasıyla birlikte ilk diş kontrolü yapılmalıdır. Böylece hekim kontrolüyle anormal veya sorun oluşturacak bir durumun olup olmadığına karar verilerek çocuğunuzun diş çıkarma süreci daha sağlıklı bir şekilde ilerleyecektir.

Çocuklar ne sıklıkla diş kontrolüne gitmelidir?

Anormal bir durum ya da rahatsızlık şikayeti olmadığı sürece kontroller düzenli olarak 6 ayda bir yapılmalıdır.

Diş kontrolüne gitmek pahalı bir işlem midir?

Hayır. Hekiminize yaptıracağınız diş kontrollerinde potansiyel rahatsızlıklarınıza erken müdahale edildiği için kalıcı vadede hem maddi hem de hayat konforu yönüyle ciddi kara geçersiniz.

Unutmayın: Pedodonti veya normal diş hekimliği müdahalelerinde pahalı işlemler genellikle geç kalınmış tedavilerde görülmektedir.

Çocuğum diş hekiminden korkuyor, yerinde durmuyor. Ne yapabilirim?

Diş hekimi ile kurulan iyi diyalog çocuğun diş muayesine alışmasına yardımcı olur. Böylece çocuk, diş hekimi ziyaretlerinin normal ve düzenli olması gerektiğini öğrenir. Böyle yetişen bir çocuğun hayatı boyunca zaten dişleriyle sorunu olmayacaktır.

Çocuklarla iyi kurulan bir diyaloğun sahip doktolar ise genellikle pedodontistlerdir çünkü pedodontistler çocuk psikolojisi, büyüme-gelişimi ve çocuğa yaklaşım üzerinde 4.5 yıl eğitim almış uzman diş doktorlarıdır.

Çocuklar dişlerini ne zaman fırçalamaya başlamalıdır?

Süt dişlerinin göründüğü ilk andan itibaren diş fırçalanmaya başlamalıdır. İlk süt dişlerinin göründüğü zaman bebek yaşta olan çocuk kendi temizliğini yapamayacağı için, anne ve babası diş hekiminin gösterdiği şekilde kesinlikle steril olmak kaydıyla tülbent ve benzeri sargı bezleriyle diş fırçalamaya başlayabilirler. İlerleyen zamanlarda ise diş bakımında yine diş hekiminizin önereceği çocuklara uygun ağız bakım ürünlerini, doğru bir şekilde kullanmalarına önemle dikkat ediniz. Bazen sağlıklı bir bakım yaptığını sanarak yanlış bakım hatta yanlış diş fırçalama sebebiyle kendisine zarar veren vakalarla karşılaşmaktayız.

Günümüzde özellikle internet ortamında yayılan doğru bilinen yanlışlardan sakınmak için mutlaka bir profesyonele başvurun.

Çocuklara diş fırçalama alışkanlığı nasıl kazandırırız?

Çocuk psikolojisinde anne/babayı rol model almak hayatlarında önemli bir dönemdir. Özellikle ilk kişilik gelişimlerinde anne/baba davranışları çocukların alışkanlıklar edinmesinde büyük önem arz etmektedir. Dolayısıyla diş fırçalama alışkanlığı için anne ve babanın da düzenli olarak diş fırçalaması, çocuğa bu durumun ciddiyeti “ör. sağlıklı dişlerle daha mutlu olursun” gibi basit ve anlaşılır bir şekilde anlatılarak kavratılmalıdır.

Çocuğa kesinlikle negatif ve korkutucu mesajlar verilmemelidir. “ör. dişlerini fırçalamazsan seni doktora götürürüm” gibi üzerinde düşünülmeden iletilen bir mesaj ilerleyen zamanlarda ciddi bir muayene gerektirdiğinde çocuğun hekim ve muayeneden korkarak tedaviyi reddetmesine sebep olmaktadır.

Onun yerine hem örnek olmak hem de diş fırçalamanın önemini güzel ve basit cümleler ile anlatmak çocuğun bu alışkanlığı kazanmasına yardımcı olacaktır.

Dr. Dt. Güldağ HERDEM'e nasıl ulaşabiliriz?

İletişim sayfamızdaki bilgilerden randevu alarak Ortoperio Çaybağları kliniğimize gelebilirsiniz. Yine iletişim sayfamızdan E-Randevu talep edebilir veya soru-görüşlerinizi bize ulaştırabilirsiniz. Unutmadan; Sosyal Medya’da da varız! Bizi takip edin.

Daha fazla soru sormak istiyorum, ne yapmalıyım?

Evet. Daha fazla soru sorabilirsiniz. Bunun için bize dilerseniz e-formlarımızdan yazabilir, arayabilir ya da randevu alarak Dr. Dt. Güldağ HERDEM ile direkt görüşme sağlayabilirsiniz. Tüm soru ve görüşlerinizi memnuniyetle dinleyerek cevaplayacağımızdan emin olabilirsiniz.

Çocuklarımızın Daha Sağlıklı Dişlere Kavuşması İçin!